عکسی از گالری

آخرین اخبار سایت

با هزار تومان چه کنیم؟

با هزار تومان چه کنیم ؟

خبرنامه

نام وآدرس ایمیل خودرا وارد کنید تامطالب جدید برایتان ارسال شود.


نظر سنجی

مایل هستید در سایت "زیست گاه" به کدام بیشتر پرداخته شود؟
 

Who's Online

We have 1 guest online

ثبت نام- ورود


بازیابی رمز عبور
ثبت نام نکرده اید؟ ثبت نام

Syndicate

استاتیستیکبرخی لاک پشت ها فسیل زنده نیستند!! Print E-mail
نویسنده: دکتر علیرضا اکبرپور   
Thursday, 04 December 2008

فسیل زنده یا living fossils به جاندارانی می گویند که ساختار بدنی و آناتومی آن ها طی میلیون ها سال تفاوتی نکرده باشد و در واقع بسیار شبیه به سنگواره هایی از اجدادشان باشند. پس از داروین تا کنون بیش از 500 فسیل زنده کشف شده . این فسیل ها نه فقط مربوط به جانوران ( بی مهره و مهره دار) هستند بلکه سایر فرمانروهای جاندارن را هم شامل می شوند. دانشمندان درباره این که علی رغم عملکرد نیروهای تغییر و گوناگونی جمعیت ها و دخالت انتخاب طبیعی چه عاملی باعث می شود یک گونه از جانداران میلیون ها سال بدون تغییر چشمگیر باقی بمانند و تبدیل به فسیل زنده شوند نظریاتی را ارائه داده اند که یکی از مهمترین آن ها ، ثابت ماندن شرایط محیط زیست جاندار است. به عنوان مثال علاوه بر خرچنگ نعل اسبی یا همان لیمولوس Limulus polyphemus که در فصل 5 زیست شناسی پیش دانشگاهی از آن نام برده شده است، پژوهشگران علم بیولوژی تعداد زیادی فسیل زنده دیگر نیز پیدا کرده اند مانند برخی سوسمارها و همچنین لاک پشت، لامپری ، اپاسوم ، پلاتی پوس و کروکودیل که می توانید تصاویر برخی از فسیل های زنده را در ادامه مطلب ببینید

 ناگفته نماند که کشف فسیل های زنده در ابتدا دستاویزی شد برای انکار کنندگان نظریه تکامل تا یافته های داروین را زیر سوال ببرند ..غافل از این که اگر اینان به دقت در نظریه تکامل بنگرند متوجه خواهند شد که فسیل های زنده بر عکس آن که آنان می پندارند سندی محکم تر بر این نظریه است !! نمی توان علم را با استدلالاتی اینگونه متوقف کرد….زمین به دور خورشید می گردد…چه ما بخواهیم و چه نخواهیم !!

اما کشف برخی از فسیل های جدید لاک پشت ها ممکن است باعث شود مجبور شویم که نشان ” فسیل زنده” از لاک پشت ها پس بگیریم!! این فسیل ها که در جنوب چین یافت شده و قدمتی در حدود 220 میلیون سال دارند مربوط به لاک پشت هایی هستند که فاقد لاک بوده اند! و این نشان می دهد که حداقل برخی از گونه های لاک پشت طی زمان تغییر کرده و دارای لاک شده اند!

نکته بعدی این است که تا کنون عقیده کلی بر این بود که لاک لاک پشت ها از تغییراتی در پوست نیای مشترکشان پدید آمده ولی با مقایسه سنگواره های جدید اینطور به نظر می آید که منشاء اولیه لاک در لاک پشتها ، استخوان های دنده ها و و ستون فقرات آن ها بوده است!! نشریه معروف نیچر ( طبیعت) که بارها در سایت زیست گاه از آن نقل قول کرده ایم اضافه می کند که قبل از این فسیل ها، قدیمی ترین فسیل لاک پشت در آلمان کشف شده بود و عمری در حدود 210 میلیون سال داشت که البته لاک پشت های منتسب به آن دارای لاک بوده اند!

به ترجمه اصل خبر مربوط به نشریه نیچر و همچنین تصاویری از برخی فسیل های زنده توجه بفرمایید.( خصوصا به لامپری- اپاسوم- پلاتی پوس و نیز این مورد که بسیاری از فسیل های زنده یا آب زی هستند و یا نسبت به خشکی مقاومت زیاد دارند …یعنی از گروه خزندگان هستند توجه کنید..

در ضمن در این تصاویر به فسیل های زنده بی مهره اشاره نشده است)

*********************************************************

بنا به نتايج يک تحقيق که در مجله انگليسي نيچر چاپ شد نوع جديدي از لاک پشت ها که مربوط به دويست و بيست ميليون سال قبل است در جنوب غربي چين کشف شد.

به نوشته اين نشريه علمي، اين کشف اطلاعات بسيار دقيقي در مورد تکامل لاک پشت ها در اختيار دانشمندان قرار مي دهد. اين لاک پشت که ادونتوچليس سميستستاسئا نام دارد قديمي ترين لاک پشتي است که تا کنون کشف شده است و نشان مي دهد که اين حيوانات در ابتدا در پشتشان دنده داشتند و لهيچ گونه لاکي پشت انها نبود. در عوض، در پشت اين لاک پشت نوعي زره مانند بود که شبيه به انچه که هم اکنون در جلوي سينه لاک پشت هاي کنوني وجود دارد، بوده است.

بررسي اين فسيل نشان داد که لاک لاک پشت ها از ستون فقرات انها و دنده ها ساخته شده است و در واقع لاک لاک پشت ها از پوست انها درست نشده است.

پروفسور ژيائو چون وو، يکي از کارشناسان موزه کانادايي نيچر در اتاوا گفت اين روند شبيه به روندي است که هم اکنون بچه لاک پشت ها طي مي کنند. در انها ستون فقرات و دنده ها به سمت بيرون گسترش مي يابند و پهناي انها انقدر زياد مي شود که لاک را در پشت لاک پشت ها تشکيل مي دهد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از پاريس، محققان نهايتا به اين نتيجه رسيدند که فسيل لاک پشت کشف شده نوعي لاک پشت ابي است. قبل از کشف اين نوع لاک پشت قديمي ترين لاک پشت در المان کشف شده بود که مربوط به دويست و ده ميليون سال قبل بود و اين نوع لاک پشت داراي لاک بود.

پایان خبر!

نام جانداران عکس ها به ترتیب از بالا به پایین :

1- خرچنگ نعل اسبی

2- پلاتی پوس

3- لامپری

4- اپاسوم

5- نوعی لاک پشت(turtle) با لاک خاص !


لینک به این مطلب | بازدیدها: 10575

نظرات (1)
RSS comments
1. 0
:zzz در پوستم نمی گنجم :zzz [B]
میهمان

نظرات شما
  • لطفا فقط نظر خود را در رابطه با مطلب بالا در این جا بیان کنید.
  • هرگونه اهانت یا نظرات ناشایست حذف خواهند شد
  • هرگونه تبلیغات برای سایت های دیگر منجر به حذف نظر می شود
  • قبل از فشردن دکمه :ارسال: باید رمز مربوطه را در جای خالی وارد کنید
  • پیشاپیش از نظرات شما سپاس گذاریم
نام:
ایمیل
سایت
عنوان:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
نظر:مرا از نظرات سایرین با ایمیل آگاه کن

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Prev   Next >