عکسی از گالری

آخرین اخبار سایت

با هزار تومان چه کنیم؟

با هزار تومان چه کنیم ؟

خبرنامه

نام وآدرس ایمیل خودرا وارد کنید تامطالب جدید برایتان ارسال شود.


ثبت نام- ورود


بازیابی رمز عبور
ثبت نام نکرده اید؟ ثبت نام

استاتیستیکشواهد جدید در اثبات نظریه تکامل Print E-mail
نویسنده: دکتر علیرضا اکبرپور   
Sunday, 20 September 2009

گروهی از پژوهشگران دانش زیست شناسی، شواهد مولکولی تازه ای در پشتیبانی از یکی از بخش های کلیدی تئوری تکامل _ که نخستین بار داروین  مدل نسبتا شواهد مولکولی جدید اثبات نظریه تکاملکاملی از آن را بیان داشت_ بدست آورده اند. سرگروه این پروژه، پروفسور لیتگو می گوید: پیشرفت هایی که شورای پژوهشی دانشمندان زیست شناسی استرالیایی بدان دست یافته اند و به تازگی بیان شده ، یک الگوی بنیادی و پایه برای درک "تئوری تکامل" بر مبنای مولکولی را پایه گذاری کرده است. پروفسور لیتگو همچنین بیان داشت: بدن تمام جاندارن از سلول هایی تشکیل شده که پایه واساس آن ها را توالی های مولکولی زیستی تشکیل می دهد. برخی از منتقدان  نظریه تکامل ، ابراز می دارند که چنین پیچیدگی وسیعی در میان مولکول های زیستی نمی تواند حاصل تکامل باشد. ولی ...

 

.

 

...تحقیقات ما نشان می دهد که این فرایند ها اگر چه بسیار پیچیده هستند، از نتایج تکامل حاصل شده اند. برپایه این بررسی ها، نمونه کاری دکتر لیتگو و همکارانش که یک نمونه بسیار کامل از نظریه ژآکوبب است ، به خوبی نشان می دهد که برپایه تئوری تکامل داروین، چگونه این ماشین های مولکولی با توالی های بسیار پیچیده به وجود آمده اند.

منبع 

: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/09/090914111102.htm

 

برگردان به پارسی 

دکتر علیرضا اکبرپور


لینک به این مطلب | بازدیدها: 10100

نظرات (16)
RSS comments
1. 0
جالبه.
اما اگر تکاملی در کار است,پس چرا بافت کلیوی انسان و ماهی و غورباقه(برای مثال) با هم متفاوت است ؟ 
اگر تکاملی در کار باشد باید حتی دسگاه گوارش هم که در میان موجودات زنده تفاوت دارد حداقل شبیه می بود.
میهمان
2. 0
جالبه.
درود. 
روزبه جان،  
1- این مطلب، یک خبر علمی است. باید بطور علمی درباره اش صحبت کرد 
 
2- ای کاش فرصت بود و بطور کامل می نشستیم قضیه رو با هم بحث می کردیم.  
 
3- استدلالی که شما می فرمایید، اتفاقا از دلایل متقن تو نظریه تکامل است! در واقع یکی از ارکان این نظریه ، سازش با محبط در جمعیت ها و گونه هاست که تفاوت های مثلا همین ساختار کلیه ( علی رغم شباهت های اساسی و ساختاری ) نشانه تفاوت های محیطی و نیاز های جاندار هست. اگر همه شبیه باشند که میشه نظریه ثبات گونه ها !!
میهمان
دکتر اکبرپور
3. 0
Vanquish This Infamy
1.منظورتون از {استدلالی که شما می فرمایید، اتفاقا از دلایل متقن تو نظریه تکامل است} چیه؟ 
 
2.چرا در گذر زمان مثلا بینی یک جانور از حالتی به حالت دیگر تبدیل شده؟ 
 
3.چگونه در میان گونه های جانوران صفاتی در طول زمان تغغیر میکنه؟ یا اصلا چرا باید بکنه؟(اگه جوابتون اینه که بر اثر تاثیرات محیط های مختلف جغرافیایی پس تکامل معنی نداره) 
 
در ضمن هملوژی معتقد که ارگانیزم های زنده ای که از ساختار همسان برخوردارند از یک اصل واحد ناشی شده اند و تفاوت در بافت کلیوی جانداران در این نضریه یک تناقض است. 
 
4.نظریه داروین شروع حیاط را از پیدایش یک سلول ساده میداند اما پیدایش نظم اولیه از یک بی نظمی غیر ممکن است. 2.این سلول ساده اولیه خود به نحو عجیبی پیچیده است. 
علم امروز ثابت کرده چیزی به نام شکل ساده حیاط وجود ندارد. 
 
5.فرظیه داروین پیدایش جهان را یک تصادف میداند اما از نضر آماری پیدایش حیات در اثر تصادف محال است . مثلا در مورد پروتئینی که در هموگلوبین وجود دارد این احتمال که اسید آمینه به طرز درستی ترکیب شوند 1 در 10 به توان168 است.تازه فقط این درمورد پروتئین موجود در هموگلوبین است!!!! 
 
6.چرا بعد از صد ها سال فسیل های بینابین که داروین از آنها سخن میگفت هنوز کشف نشده؟ 
 
7.چگونگی پیدایش اولین ذره در فرضیه تکامل چیست؟ 
 
8.فرضیه تکامل وجود خدا را چگونه بیان میکند؟ 
 
9.آیا جوابی برای کتاب اطلس آفرینش اثر هارون یحیی دارید؟ 
 
10.روح انسان جاودانه است.این جاودانگی در کجای مسیر تکامل به انسان طزریق شد؟ اگر جوابتان «پس از میمون است» باید یگویم که ساده انگاریست. 
 
11.آیا اگر کلمه اتفاق یا تصادف را از این فرضیه حذف کرد چیزی باقی میماند؟ 
 
آخر سر باید بگم من از علاقه مندان به نظریه داروین هستم هرچند که تلاشم بر درهم شکستن این رسوایی است و اکنون هم به نظری جالب رسیده ام که هنوز مشغول کار کردن بر روی آن هستم.نظر جدیدیه فقط یه مکان برای تحقیق میخام که متاسفانه تو ایران در دسترس نیست. خوشحال میشم که شما رو ملاقات کنم هر چند که در کردستان زندگی میکنم و احتمالا شما در شهری دیگر. 
اگه جواب سوالاتم رو بدید خیلی ممنون میشم.
میهمان
4. 0
راستی یادم رفت بگم.
داروینیسم فلسفیِ منکر تدبیر و حکمت در آفرینش بر چند مغالطه استوار شده است: 
 
 
 
الف) آنچه داروینیسم فلسفی به عنوان نظم انکار می کند، تصویر ساده انگارانه از نظام آفرینش و رابطه خداوند با جهان خلقت است. نظم در تصور متکلمان مغرب زمین مفهومی بشری است و بر مغالطه‌ي قیاس با فعل بشر مبتنی می باشد. در این تصور ناظم پدیده های منظم در طبیعت، مانند بشر نسبت به افعال مدبرانه خود، به طور مباشرتی و به بیان فیلسوفان با جعل مرکّب نظم می بخشد. این تصور از دیدگاه حکیمان مسلمان از بُن ویران است و داروینیسم ویرانی این تصور را به خوبی نشان می دهد. 
 
 
 
ب) تعارض محتوی 
 
درباره دیدگاه استاد مطهری در حل تعارض نظریه تکامل و تفسیر قرآنی خلقت دو نکته مورد توجه است: شهید مطهری در زمره صاحب نظرانی است که با دقت و تأمل به راه حلهای پیشین از جمله روش دکتر سحابی و روش علامه طباطبائی(ره) نگریسته است. 
 
روشی که استاد مطهری مطرح می کند نسبت به صحت و سقم نظریه تکامل بی تفاوت است. تفسیر قرآن از خلقت، به دلیل تمایز زبانی با تفسیر علمی، در عرض آن نبوده و نسبت به پیروزی تئوری خاص در علم بی تفاوت است. تمایز زبان وحی با زبان علم به چند صورت قابل بیان است. استاد مطهری با بیان اینکه قرآن داستان آدم را به صورت سمبولیک طرح کرده است، زبان وحی در تفسیر خلقت انسان را زبان سمبولیک می انگارد که تعارض با تفسیر علمی ندارد. وی در واقع، پیروزی نظریه تکامل را پیش بینی کرده و تعارض بارز شده در این فرض را از طریق استثناپذیری قوانین علمی رفع نمی کند. 
 
به عبارت دیگر ایشان داده قطعی علوم را استثناپذیر نمی داند و این به دلیل تلائم و سازگاری اندیشه های استاد در ابعاد مختلف است. حکیم و فیلسوفی که در کتاب «البرهان منطق»، مجربات را از اصول یقینی (یقینی بدیهی) بداند نمی تواند حکم به استثناپذیری قوانین قطعی تجربی بدهد؛ چرا که قبول استثنا یعنی قبول خلاف قضیه و در قضایای یقینی (بنا به تعریف منطقیون) قبول مورد خلاف، تناقض آمیز و محال می باشد. 
 
 
نظری کامل هست که تمامی ابهامات را که در گیرش میشود روشن کند. 
فزضیه داروین خواسته یا نا خواسته وارد مقوله دین شده پس باید جوابگو باشد.
میهمان
5. 0
راستی یادم رفت بگم.
درودی دوباره  
روزبه جان ...اگر مایل بودید ، تابستان که کمی سرم خلوت تر میشه و فرصت نفس کشیدن پیدا می کنم با هم در این باره بحث کنیم ؟ موافقید ؟ 
تا اون موقع شاید انجمن های سایت هم راه افتاده باشه و راه بهتری برای بیان عقاید و تضارب آرا پیدا بشه  
با سپاس از توجه شما
میهمان
علیرضا اکبرپور
6. 0
درود
پس تا تابستان خدانگهدار. 
 
از زحمت هایتان هم سپاسگذارم. 
 
سربلند باشید. :cry
میهمان
7. 0
درود
سلام 
یک چیز دیگر که باید اضافه کرد این است که تکامل به معنی پیشرفته تر شدن نیست بلکه نشان جدا شدن مسییر تکاملی جانداران است برای مثال همه می دانیم که پستانداران از پرندگان و خزندگان پیشرفته ترند با این که شاخه ی پرندگان و خزندگان دیرتر به وجود آمدند
میهمان
پوریا
8. 0
درود
با سلام 
نظریه داروین فقط یک بحث سیاسی است و با تحقیقاتی که اخیرا 
توسط بسیاری از جمله هارون یحیی و حتی آقای کلاپسون انجام داده 
ثابت شده که این جریان چیزی جز سیاست بازی نیست و هیچ پشتوانه 
علمی ندارد 
این ها همگی خرافات های آرسموس داروین که از بازوهای اصلی 
یهود بود شروع شد و به وسیله چارلز داروین جامه عمل پوشید 
 
این عقیده امروزه از اسلحه های قدرت مند ماده گراها به حساب 
می آید که مدرنیست ها ادعایش را دارند و چنین عقاید استاتیکی 
هرگز در جامعه پست مدرنیزم پزیرفته نخواهد شد
میهمان
9. 0
جوابیه به اقای بهروز
با سلام .به طور اتفاقی به این سایت برخوردم وگفتگوی شما دو نفر را مطالعه کردم.سعی میکنم جوابهای کوتاه بنویسم باسخ باشکال2علت تغییرات موجودات درطول زمان(مثلا تغییر بینی) به علت جهش در دی ان ای کروموزومها است. اگر جهشها به نفع موجود زنده باشند انتخاب میشوند اگر نه باعث حذف ان فرد می شوند.یعنی تنوع+انتخاب طبیعی=تغییر در ان ارگانیسم در طول نسلها.اشکال3هیچ ربطی به تغییر محیط نداره علت تغییر همان جهش و انتخاب تبیعی است که شکل جمعیت ها را در طول زمان تغییر می دهد.اشکال 4کیثابت کرده پیدایش نظم از بی نظمی محاله؟بعد هم پیچیده بودن سلول اولیه چه ربطی به موضوع داره.پیچیدگی به تدریج به وجود امده.این موضوع هم که علم ثابت کرده شکل ساده حیات وجود نداره دروغ محض است به عنوان مثال باکتریها:سیانو باکتریها:جلبکهای سبز ابی و ویروسها اشکال ساده حیات هستند.اشکال5 پیدایش جهان ربطی به نظریه تکامل ندارد بلکه مربوط به فیزیک کوانتوم است.در ضمن پیدایش حیات بر اثر تصادف صفر نیست بلکه احتمال ان بسیار پایین است درمورد هموگلوبین و پدیده هایی از این دست باید عرض کنم که به وجود امدن درست انها به صورت یکباره مشکل است . اما با انتخاب طبیعی که چند مرحلهای است کاملا امکان پذیر است برای مطالعه بیشتر به کتاب \"ساعت ساز نابینا\" نوشته \"ریچارد دوکینز\" ارجاع میدهم که به فارسی هم ترجمه شده. پاسخ خود را به خوبی در ان خواهید یافت.اشکال6 نتنها در زمان خود داروین بلکه بعد از او فسیل های حد واسط بسیاری کشف شده به عنوان نمونه:استرالوپیتیکوس.هوموهابیلیس.هوموهیلدربرزنزیس. هوموارکتوس.ارکیوپتریکس. استنوپتروس.هیراکوتریوم.و...اشکال8وجود یا عدم وجود خدا بحث علمی نیست وربطی به علوم طبیعی ندارد اشکال 9ا ین اقا زیست شناس نیست وحتی الفی زیست شناسی را هم نمیداند واین کتاب نه تنها هیچ پشتوانه علمی ندارد بلکه در بسیاری از موارد با بدیهیات علم هم در تضاد است.اشکال10روح هم موضوع متافیزیکی است و ربطی به علم ندارد.اشکال11البته که میماند!تمام ان هم می ماند!تکامل پدیده ای است که صرفا بخشی از ان اتفاقی است(جهش) و بخش دیگر ان اصلا اتفاقی نیست(انتخاب طبیعی) بلکه تابع شرایط محیطی است.
میهمان
10. 0
اصلاح شده جوابیه به اق
با سلام .به طور اتفاقی به این سایت برخوردم وگفتگوی شما دو نفر را مطالعه کردم.سعی می کنم جوابهای کوتاه بنویسم. پاسخ به اشکال1- از شواهد تکامل است. چون تکامل باعث واگرایی در ارگانیسمها در طول زمان می شود پس تفاوتهای فیزیولوژیک ومهم تر از ان تفاوتهای ژنتیکی در جانداران اثبات تکامل است. اشکال 2- علت تغییرات موجودات درطول زمان(مثلا تغییر بینی) به علت جهش در دی ان ای کروموزومها است.جهش باعث تنوع در جمعیت ها می شود اگر جهشها به نفع موجود زنده باشند انتخاب میشوند اگر نه باعث حذف ان فرد می شوند.یعنی تنوع+انتخاب طبیعی=تغییر در ان جمعیت ارگانیسم در طول نسلها. اشکال 3- علت تغییر همان جهش در ژنها است که باعث تفاوتهای فردی میشود و انتخاب طبیعی شکل جمعیت ها را در طول زمان تغییر می دهد.در ضمن طبق اصل هومولوژی ساختارهای هومولوگ ساختمان همسان دارند نه یکسان! در مطالعات تکاملی هم شباهت ها وهم تفاوتها هر دو معنا دار هستند.شباهتها به علت قرابت تکاملی و تفاوتها به علت واگرایی تکاملی است. اشکال 4-چه کسی ثابت کرده پیدایش نظم از بی نظمی محاله؟بعد هم پیچیده بودن سلول اولیه چه ربطی به موضوع داره.پیچیدگی به تدریج به وجود امده.این موضوع هم که علم ثابت کرده شکل ساده حیات وجود نداره دروغ محض است به عنوان مثال باکتریها:سیانو باکتریها:جلبکهای سبز ابی و ویروسها اشکال شناخته شده ساده حیات هستند. اشکال5 -پیدایش جهان ربطی به نظریه تکامل ندارد بلکه مربوط به فیزیک کوانتوم است.در ضمن پیدایش حیات بر اثر تصادف صفر نیست بلکه احتمال ان بسیار پایین است پس اگر صفر مطلق نیست پس ممکن است درمورد هموگلوبین و پدیده هایی از این دست باید عرض کنم که به وجود امدن انها به صورت یکباره ممکن نیست . اما با انتخاب طبیعی که چند مرحله ای است کاملا امکان پذیر است برای مطالعه بیشتر به کتاب \"ساعت ساز نابینا\" نوشته \"ریچارد داوکینز\" ارجاع میدهم که به فارسی هم ترجمه شده. پاسخ خود را به خوبی در ان خواهید یافت. اشکال6 - نتنها در زمان خود داروین بلکه بعد از او فسیل های حد واسط بسیاری کشف شده به عنوان نمونه:استرالوپیتیکوس.هوموهابیلیس.هوموهیلدربرزنزیس. هوموارکتوس.ارکیوپتریکس. استنوپتروس.هیراکوتریوم.و... اشکال7-پیدایش ذرات وریز ذرات ربطی به تکامل ندارد و مربوط به فیزیک کوانتوم است اشکال8وجود یا عدم وجود خدا بحث علمی نیست وربطی به علوم طبیعی ندارد. اشکال 9-این اقا زیست شناس نیست وحتی الفی زیست شناسی را هم نمیداند واین کتاب نه تنها هیچ پشتوانه علمی ندارد بلکه در بسیاری از موارد با بدیهیات علم هم در تضاد است.اشکال10-روح هم موضوع متافیزیکی است و ربطی به علم ندارد.اشکال11-البته که می ماند! تمام ان هم می ماند! تکامل پدیده ای است که صرفا بخشی از ان اتفاقی است(جهش) و بخش دیگر ان اصلا اتفاقی نیست(انتخاب طبیعی) بلکه تابع شرایط محیطی است. 
گزارش
میهمان
11. 0
اصلاح شده جوابیه به اق
سلام  
من مسلمان هستم و هیچ تناقضی هم بین نظریه داروین با مبانی اسلامی نمی بینم.بلکه معتقدم که آیات قرآن همین نظر یه را تایید می کند.ما اول باید ببینیم که آیا اسلام با این نظریه مخاتلف است یا خیر در پاسخ باید گفت که نه اینکه اسلام مخالفتی با این فرضیه ندارد بلکه علامه طباطبایی گفته در صورتی که نظریه داروین اثبات شود آیات قرآن را باید تاویل کرد. در ثانی این مسیحیت است که با این نظریه مشکل اساسی دارد. و امثال هارون یحیی هم نمی توانند با بحث های بی مورد که ربطی هم به محل بحث ندارد این نظریه را باطل کنند و اگر هم نظریه داروین باطل هم شود بحث نیای مشترک هیچ مخالفی در بین دانشمندان ندارد.به نطر من بجای اینکه ازکتاب های هارون یحیی دفاع کنیم یک سری به منابع دینی بزنیم و اینقدر تعصب بی جا نداشته باشیم. اسلام تنها دین و قرآن تنها کتابی است که می تواند کمک شایانی به ما بدهد.
میهمان
This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it
12. 0
اصلاح شده جوابیه به اق
بیان قران در مورد خلقت انسان از خاک ، کلی و مربوط به منشا اصلی (1اوست و در تقابل با منشا شیطان که آتش است بکار برده و خلقت ناگهانی از خاک در آیات قرآن دیده نمیشود بنابرین تضادی بین نظریه تکامل و دین نیست  
2) باوجود ملیاردها مولکول ساده احتمال تصادم و ایجاد مولکولهای پیچیده و دارای توانایی تکثیر کاملا محتمل است 
3)وجود تنوع در ساختارهای زیستی مربوط به ترکیب خاص شیمیایی هریک است که در نتیجه محیط زندگی هر موجود حاصل شده است.
میهمان
13. 0
فقط نظر
داروین کسی بود که به زیست شناسی علاقه داشت و تمام عمر خودش رو صرف مطالعه و تحقیق کرد و بر اساس شواهد و سنگواره های بدست امده نظریه تکامل رو ارائه داد هرچند در مورد اینکه انسان از نسل میمونه زیاد باهاش موافق نیستم ولی بی انصافیه که بگیم داروین خرافاتی بود
میهمان
14. 0
فقط نظر
بدون تحقیق و مطالعه نظر ندین تا شرمند یک عمر زحمت و تحقیق دانشمندان نشین
میهمان
رهگذر
15. 0
فقط نظر
یک پیشنهاد 
دی این لینک حدود 305 مقاله در ارتباط با تکامل وجود داره 
که برای منی که زیست شناسی خوندم واقعا جالب بود 
و به سوالاتم در ارتباط با نظریه داروین پاسخ داد 
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.383118711751831.88230.144705372259834&type=3
میهمان
پروانه
16. 0
تکامل
یک پیشنهاد 
لینک زیر درمورد نظریه تکامل 305 مقاله علمی وجود داره 
دوست داشتین ببینین 
برای علاقه مندای به زیست شناسی می تونه جالب باشه 
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.383118711751831.88230.144705372259834&type=3
میهمان
پروانه

نظرات شما
  • لطفا فقط نظر خود را در رابطه با مطلب بالا در این جا بیان کنید.
  • هرگونه اهانت یا نظرات ناشایست حذف خواهند شد
  • هرگونه تبلیغات برای سایت های دیگر منجر به حذف نظر می شود
  • قبل از فشردن دکمه :ارسال: باید رمز مربوطه را در جای خالی وارد کنید
  • پیشاپیش از نظرات شما سپاس گذاریم
نام:
ایمیل
سایت
عنوان:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
نظر:مرا از نظرات سایرین با ایمیل آگاه کن

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Prev   Next >